© ARTE/Fred Jamain

Działania na rzecz klimatu: bilans węglowy ARTE

Ochrona środowiska jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Jako nadawca publiczny, telewizja ARTE przywiązuje szczególną wagę do zmniejszenia swojego śladu węglowego. W związku z tym grupa ARTE wraz ze swoimi oddziałami w Strasburgu, Baden-Baden i Issy-les-Moulineaux opracowała szczegółowy bilans emisji CO2. Odpowiada to również wymogom prawnym: francuskie przepisy nakładają na firmy zatrudniające ponad 500 pracowników obowiązek pomiaru emisji gazów cieplarnianych (GHG) generowanych w związku z prowadzoną działalnością. Bilans emisji dwutlenku węgla tzw. „zakresu 3” jest obowiązkowy od 2023 roku. Uwzględnia on bezpośrednie i pośrednie emisje CO2 w całym cyklu działalności: od produkcji treści po ich oglądanie przez naszych widzów.

Jakie są główne źródła emisji?

Nasz bilans z 2023 r. wykazuje, że 79,7% (176 000 tCO2e) emisji dwutlenku węgla wynika z korzystania z oferty ARTE, czyli z urządzeń, na których programy są oglądane na żywo lub w streamingu. ARTE nie ma bezpośredniego wpływu na ten obszar, jednak podejmujemy działania w celu uświadomienia naszym odbiorcom dobrych praktyk w zakresie bardziej odpowiedzialnego oglądania treści, a także optymalizujemy naszą infrastrukturę techniczną, aby zmniejszyć wpływ naszych transmisji na środowisko.

Pozostałe emisje rozkładają się następująco:

  • 9% (20 000 tCO2e) wynika z emisji dwutlenku węgla związanych z transmisją naszych programów (linearną i w formie streamingu)
  • 8,5% (18 800 tCO2) to emisje związane z produkcją wszystkich programów ARTE (w szczególności ze zdjęciami i postprodukcją)
  • 2,8% (6 300 tCO2e) to emisje związane z funkcjonowaniem naszych trzech oddziałów (chodzi w szczególności o zużycie energii, ogrzewanie i mobilność).

Konkretne działania zmierzające do zmniejszenia naszego śladu węglowego

W oparciu o te dane ARTE podejmuje działania mające na celu zmniejszenie własnych emisji oraz zapewnienie bardziej zrównoważonej produkcji. Plan działania grupy przewiduje w szczególności następujące środki:

  • Zrównoważona produkcja: do 2028 r. 70% programów ma być produkowanych zgodnie ze standardami ekologicznymi.
  • Efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój w naszych obiektach: pozyskiwanie ekologicznej energii elektrycznej, obniżenie temperatury w pomieszczeniach biurowych do 19°C (zgodnie z przepisami prawa francuskiego), racjonalizacja infrastruktury technicznej centrali w Strasburgu, większy wybór dań wegetariańskich w stołówce firmowej, promowanie zrównoważonej mobilności w odniesieniu do podróży służbowych oraz dojazdów do pracy.
  • Odpowiedzialne zakupy we wszystkich oddziałach ARTE: we wszystkich naszych przetargach i zamówieniach uwzględniamy kryteria środowiskowe i społeczne.
  • Optymalizacja naszej platformy wideo: nieustannie pracujemy nad optymalizacją techniczną naszej platformy wideo, aby jej użytkowanie było jak najbardziej oszczędne pod względem wykorzystania zasobów. Nasze działania obejmują między innymi wydajne kodowanie filmów oraz zrównoważony hosting naszych treści.

Dowiedz się więcej: Odpowiedzialny streaming w ARTE

Co Ty możesz zrobić?

Biorąc pod uwagę, że znaczna część emisji CO2 wynika z korzystania z naszych treści, również Ty możesz wnieść swój wkład:

  • Wydłuż okres użytkowania swoich urządzeń i wybieraj sprzęt regenerowany zamiast nowego. W przypadku zakupu nowych urządzeń stawiaj na sprzęt energooszczędny. Wybierz odpowiednie ustawienia: w ustawieniach platformy arte.tv i aplikacji ARTE zielona ikona wskazuje opcje zapewniające najniższe zużycie energii. Aktywuj tryb oszczędzania energii na swoim urządzeniu, aby zmniejszyć zużycie energii.
  • Korzystaj ze streamingu w sposób odpowiedzialny: używaj Wi-Fi zamiast danych mobilnych, aby zmniejszyć ślad węglowy.